best_bed

9 نکته برای استفاده هر چه بهتر از محیط خوابتان

با توجه به استقبال فزاینده و فراوانی اطلاعات موجود در پزشکی خواب،آگاهی در مورد اهمیت داشتن خواب راحت در هر شب رو به افزایش است. مردم بیشتر در حال پی بردن به مزایای استفاده از بهداشت خواب هستند و چگونگی ان می تواند تأثیر مثبتی بر زندگی روزمره آنها داشته باشد. بسیاری از مردم خواب را به عنوان یک اولویت انتخاب می کنند و میدانند که می توانند با داشتن زمان خواب روتین ، ورزش منظم ، خوردن غذاهای مناسب خواب ، و ارامش قبل از خواب یک خواب خوب داشته باشند.

با این حال، یکی از جنبه های بهداشت خواب هنوز هم نیاز به توجه بیشتری دارد. یکی از چیزهایی که باید برای داشتن خواب خوب دنبال کرد ، محیط خواب است. یک سوم از زندگی شما با خوابیدن در رخت خواب سپری می شود. اغلب مردم اهمیت واقعی اتاق خواب در داشتن یک خواب خوب را نادیده می گیرند.

بسیاری از ما از اتاق برای تماشای تلویزیون استفاده می کنیم، اینترنت را چک می کنیم، با همسرمان درباره تصمیمات زندگی صحبت کنیم، و فعالیت های مختلف دیگری که مربوط به خواب نیست را انجام می دهیم.

اگر خواب برای شما مهم است، وقت آن است که به دنبال چگونگی تاثیر اتاق خواب بر خوابتان و روشهایی برای بهبود آن باشید.

 

چگونه می توان اتاق خود را برای خواب به حد اعلی رساند؟

1-فکر خود را در مورد اتاق خوابتان تغییر دهید

یکی از بزرگترین کلیدها برای به حداکثر رساندن بازده خواب در اتاق شما، چیزی است که شما را به اتاقتان ربط می دهد. در حالت ایده آل اتاق شما باید فقط برای دو هدف استفاده شود: خواب و عشق بازی. هر چیز دیگری که در اتاق شما انجام می شود هیچ هدف دیگری جز دور کردن ذهن شما از خواب ندارد. اما چگونه اتاق خود را اصلاح کنید تا تنها به خواب مربوط باشد؟

 

2-مرتب کردن

اتاق شما ورزشگاه، دفتر یا اتاق بازی شما نیست. برای شروع ارتباط با خواب، لازم است هر چیزی که باعث حواس پرتی شما از خواب می شود را از خود دور کنید. تردمیل را در یکی دیگر قرار دهید، از رایانه و میز کار دور شوید، و مهمتر از همه (و شاید سخت ترین) تلویزیون را رها کنید. داشتن اتاق خواب به عنوان محلی برای پرداختن به فعالیت های دیگر فقط منجر می شود مغز شما اتاق خواب را با چیزهای دیگر مرتبط کند. اگر اتاق خواب شما محل کار شما باشد، می توانید ذهن خود را مشغول و حتی نگران کارتان کند ، زیرا ااتاق خوابتان با کار مربوط است. دور شدن از تلویزیون به بسیاری از راه ها کمک می کند.برای مثال ، تماشا کردن تلویزیون قبل از خواب وقتی تلویزیون در اتاق است ، خیلی راحت است. برنامه های جذاب ذهن شمارا بیدار تر از زمانی که داستان می خوانید نگه می دارد.همچنین تلویزیون ها نور ابی تولید میکنند که میتواند سرعت تولید ملاتونین بدن را کاهش دهد.روشنایی بی خوابی را به همراه دارد. در روشنایی، بدن شما به اندازه کافی ملاتونین تولید نمی کند،ملاتونین هورمونی است که باعث خوابیدن می شود ،و باعث می شود خوابیدن سخت شود.

 

و حواس پرتی…

3-دور کردن وسایل الکترونیکی

به همین دلیل شما نباید تلویزیون یا کامپیوتر خود را در اتاق خواب خود داشته باشید، همچنین نباید تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، کنسول بازی قابل حمل یا خواننده الکترونیکی در اتاق داشته باشید. اکثر این دستگاه ها نوری تولید میکنند که باعث بی خوابی می شود و برای تحلیل انرژی استفاده میشود و ممکن است شما را بی خواب کند زیرا بسیار سرگرم کننده اند.

شما همچنین باید موقعیت و محل ساعت زنگ دار خود را تنظیم کنید. نور نه تنها از صفحه نمایش دیجیتال تابیده می شود، بلکه بسیاری از مردم به طور دائمی در حال مشاهده زمان در صفحه نمایش ساعت خود هستند ، و اگر دیر شود ، نگران بی خوابی خود می شوند. این نگرانی بیش از از دست دادن خواب می تواند باعث اضطراب شود، که منجر به بی خوابی بیشتر می شود. بهترین راه حل برای ساعت زنگ دار این است که آنها را در زمان بیداری تنظیم کنید، آن ها را در طرف دیگر اتاق قرار دهید و آنها را از خود دور کنید. این باعث می شود تا شما نگران ساعت نباشید و به وسیله بلند شدن شما از رخت خواب برای خاموش کردن آن از چرت و خوابیدن مجدد جلوگیری می کند.

 

4-اتاق خود را تاریک نگه دارید

پیش از این چگونگی تقلید نور مصنوعی از نور طبیعی در بی خوابی را مورد بحث قرار دادیم. یکی از بهترین راه حل ها برای خواب این است که تمام نورهای ممکن را از بین ببریم. این به این معناست که یک چراغ را هم روشن نگذارید ، برای رفع نور خارجی، همه ی چراغ خواب ها را حذف کنید ، پرده های ضخیم و تیره بگذارید یا چشم بند بگذارید .

اگر از گذاشتن تلفن همراه خود بیرون از اتاق امتناع می کنید ، یک راه حل مفید ، برگرداندن تلفن ب سما دیگر ،صفحه نمایش به طرف پایین ، در طول خواب است . بسیاری از تلفن ها هنگام دریافت یک متن ، ایمیل، یا اعلان برنامه روشن میشود که خوابتان را مختل کند و یا حتی شما را از خواب بیدار کند. نور های ناخواسته در شب را به وسیله برگرداندن گوشی خود از بین ببرید.

 

5-اتاق خود را ساکت نگه دارید

سر و صدا یکی دیگر از عوامل اختلال خواب است.خواه صدا ناشی از درون اتاق، در داخل سالن یا در سرتاسر خیابان باشد، سر و صدای می تواند ما را بیدار نگه دارد و حتی بدتر از آن می تواند ما را از خواب بیدار کند. در حقیقت صدای خیلی زیاد به تنهایی نمیتواند مانع خواب بشود ، بلکه این تناقض بین صدا و سکوت است که میتواند مزاحم باشد. اگر محیط خواب شما دارای صداهایی خارج از کنترل شما است (مثلا همسایگان پر سر و صدا و ترافیک)، سعی کنید با یک دستگاه صوتی بخوابید. دستگاه های صوتی صداهای آرام بخش و خوشایندی را به وجود می آورند که نه تنها به شما در خواب کمک می کند، بلکه صداهای دیگری را که ممکن است شمارا از خواب بیدار کند را کاهش می دهد.

بعضی از مردم ادعا می کنند که برای خواب نیاز به موسیقی دارند. اگر کسی هستید که نمی توانید بدون گوش دادن به موسیقی بخوابید، سعی کنید آن را بر روی تایمر تنظیم کنید تا زمان کوتاهی پس از اینکه شما به طور معمول خوابیدید ، خاموش شود. این کار صداهای ناگهانی و مزاحم که باعث بیدار شدن شما می شود را حذف می کند.

 

6-اتاق خود را خنک نگه دارید

همانطور که به خواب می روید، درجه حرارت بدن شروع به کاهش می کند، زیرا خود را برای خواب آماده می کند. نگه داشتن اتاق در دمای خنک (بین 15.5تا 19.5درجه) می تواند کمک به روند خنک سازی بدن شما کمک کند. برهنه خوابیدن نه تنها شانس شما را برای یک خواب کاملا راحت افزایش می دهد ، بلکه  به حفظ خنکی بدن شما به وسیله حذف لباس خواب و پیژامه که ممکن است دمای بدن شمارا حفظ کند ، کمک می کند.

 

7-از رایحه درمانی استفاده کنید

تحقیقات نشان داده است که استفاده از بعضی عطرها در یک اتاق می تواند باعث افزایش خواب شود. چیزی که آروماتراپی انجام می دهد ایجاد یک فضای ارامبخش و راحت است که می تواند به شما کمک کند بخوابید. همچنین به عنوان بخشی از روتین از طریق استفاده مداوم خوب است که مغز شما آن را به عنوان نشانه ای مبنی بر زمان تقریبی خواب شناسایی کند. بهترین رایحه برای استفاده، اسطوخدوس و وانیل است.

 

8-تخت خواب خود را راحت کنید

اگر شما با احساس سفتی ، کرختی ، یا خستگی از خواب بیدار می شوید و یا ممکن است فقط در تخت هتل خواب خوب داشته باشید ، ممکن است زمان تعویض تشک ویا بالش شما باشد. اکثر تشک ها تا 10 سال طراحی می شوند، اما اگر تشک شما دارای تکه های قلنبه ، خم شدگی ، پارگی یا گودی باشد، ممکن است بخواهید در مورد جایگزینی آن فکر کنید. به طور مثال اگر شما فهمیدید تمام شب را برای نرم کردن بالش خود از خواب بیدار می شوید ممکن است زمان تعوض آن باشد. شما یک سوم زندگی خود را در رختخواب خود می گذرانید و در حالی که هزینه های خرید یک تخت جدید ممکن است ترسناک باشد، ممکن است ارزشش را داشته باشد که بهترین چیزی را که می توانید تهیه کنید. انتخاب تشک واقعا به سلیقه شخصی بستگی دارد، خواه شما با یک تشک سفت و فنری بهتر می خوابید یا با تشک کمی فنری ، تشک هایی که مناسب نیاز شما باشد ، وجود دارد.

 

9- اتاق خود را رنگ کنید

مطالعه ای در بریتانیا نشان داد که رنگ اتاق خواب شما می تواند بر میزان خواب شما تاثیر بگذارد. بیش از 2000خانه با رنگ های آبی ، زرد و سبز با ساکنان آن بررسی شدند.میانگین خواب ساکنان خانه ی آبی به طور متوسط 7ساعت و 52دقیقه ،خانه ی زرد 7 ساعت و 40 دقیقه و خانه ی سبز 7 ساعت و 36 دقیقه بود . این رنگها اغلب با آرامش و خونسردی همراه است و می توانند به شما در ایجاد آرامش کمک کنند.

در انتهای دیگر طیف، رنگهایی مانند بنفش، قهوه ای و خاکستری به طور بالقوه می تواند میزان خواب شما را خراب کند.

ساعت متوسط خواب کنار این رنگها 6 ساعت و 12 دقیقه برای خاکستری، 6 ساعت و 5 دقیقه برای قهوه ای و 5 ساعت و 56 دقیقه برای بنفش است .

نظریه ها نشان می دهند که بنفش یک رنگ هنری است که ذهن خلاق را تحریک می کند و قهوه ای و خاکستری اغلب با دلتنگی و افسردگی همراه است.

همانطور که می دانید، چیزهایی وجود دارد که می تواند شما را بی خواب کند. خوشبختانه بسیاری از این مشکلات را می توان از طریق تمرینات خواب سالم و قرار دادن خواب به عنوان یک اولویت ، حل کرد. متاسفانه در برخی افراد تمرینات خواب سالم و استفاده ی حداکثر از محیط خواب همیشه به خواب بهتر آنها کمک نمی کند. بسیاری از این افراد از اختلالات خواب رنج می برند که نیاز به تشخیص و درمان با مطالعه ی خواب دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *