asefan1

10 اتفاق شگفت انگیز حین خواب

زمانی که چشم ها را می بندیم، آرزو می کنیم که هر چه زودتر خوابی آرام و عمیق داشته باشیم، غافل از اینکه در حین خواب، اتفاقات شگفت انگیز و جالبی رخ می دهد که دانستن آنها خالی از لطف نیست. در واقع زمانی که خوابیده اید، اتفاقاتی از اسپاسم گرفته تا بختک و رشد و لاغری رخ می دهند که شما از آنها بی خبرید. با ما باشید تا با این اتفاقات شگفت انگیز بیشتر آشنا شوید.

اسپاسم و گرفتگی عضلات

http://img1.tebyan.net/big/1394/04/1581472204128482031201961731141782052288830.jpg

احتمالا تاکنون برایتان پیش آمده است که در خواب دچار اسپاسم ناگهانی عضلات شوید. این اتفاق شایع است و خطری در پی ندارد. این پدیده ناشی از اتفاقی است که در بدن رخ می دهد یعنی زمانی که بدن، خود را برای تغییراتی که در خواب بروز می کند، آماده می کند. سرعت عملکرد های بدن کاهش پیدا می کند و گاهی مغز این وضعیت را مانند افتادن تعبیر می کند. به همین دلیل بدن دچار گرفتگی و کرامپ عضلانی می شود.

حرف زدن با صدای بلند
حتما برای شما هم پیش آمده است، شب کنار کسی بخوابید که با صدای بلند در خواب حرف می زند. این مشکل بسیار رایج است و حتی می تواند منجر به بروز اختلاف در بین زوج ها شود. برخی افراد صرفا کلمه هایی با صدای بلند می گویند. برخی دیگر جمله و برخی دیگر یک داستان کوچک تعریف می کنند. این مسئله نیز یکی دیگر از شگفتی هایی است که در خواب رخ می دهد.

حرکت چشم ها
در فاز خواب عمیق با وجود اینکه پلک ها روی هم هستند، اما چشم ها از حرکت نمی ایستند و مدام حرکت می کنند. محققان هنوز در خصوص دلایل بروز این پدیده به اتفاق نظر نرسیده اند. برخی از متخصصان بر این عقیده هستند که حرکت چشم به تحریک عصبی گسترده ای در خواب مربوط می شود و فعالیت مغز به قدری شدید است که به بدن امکان سازمان دهی خاطرات و طبقه بندی اطلاعات را می دهد. به همین دلیل نیز بدن ما از نظر فیزیولوژیکی به خوابی آرام و عمیق و احیاکننده نیاز دارد.

بلند شدن قد
همه ما در طول شب قد می کشیم. در واقع ستون فقرات در طول شب برای نرمی خود اندکی شل شده و این مسئله نیز به بزرگتر شدن اندازه دیسک های بین مهره ای منجر می شود و در نهایت ما چند میلی متر قد می کشیم و بلندتر می شویم. البته دیسک ها با آغاز روز به وضعیت اولیه خود برگشته و ما قد معمولی خود را باز می یابیم.

فلج خواب یا بختک

http://img1.tebyan.net/big/1388/03/22419024507721310810921518211542461113856.jpgخیلی از افراد این تجربه را پشت سر گذاشته اند و یا هر هفته تجربه می کنند. پدیده فلج خواب که در بین مردم به بختک معروف است در فاز خواب عمیق بروز می کند. در این زمان از خواب، فرد متوجه می شود که در حال رویا بینی است، به عنوان مثال کابوس وحشتناکی می بیند و ناگهان متوجه می شود که هیچ کدام واقعیت ندارد اما قادر نیست عکس العملی نشان دهد، تکانی بخورد و حرکتی انجام دهد. افرادی که دچار فلج خواب می شوند، هیچ حسی در بازو ها و پا ها ندارند و به طور کامل احساس فلج بودن می کنند. این افراد دچار وحشت زیادی می شوند، چون توان هر نوع واکنش و حرکتی را از دست می دهند و احساس می کنند که جسمی سنگین روی قفسه سینه آنها افتاده و راه تنفسشان را بند آورده است.

فعالیت مغز برای سم زدایی از بدن
خوابیدن برای بدن لازم و ضروری است، بخصوص اینکه مغز در طول شب به طور باور نکردنی فعال می شود. در واقع مغز علاوه بر سازماندهی اطلاعات روزانه و طبقه بندی آنها، از طریق دستگاه لنفاوی به دفع سموم و عناصر غیرضروری بدن می پردازد. به همین شیوه، پروتئین های حافظ مغز فعال تر شده و از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری می کنند.

ترشح هورمون رشد در کودکان
کودکان برای رشد و بزرگ شدن نیاز به خواب کافی و مناسب دارند، چون هورمون رشد که برای رشد استخوان ها و عضلات لازم است در حین خواب ترشح می شود. البته باید بدانید که بافت های بدن افراد بزرگسال نیز در طول شب احیا می شوند. به همین دلیل نیز بدن نیاز به خواب عمیق دارد.

دندان قروچه

http://img1.tebyan.net/big/1392/12/607012130911456174161692548011392111130.jpg

دندان قروچه که با نام علمی «براکسیسم» شناخته می شود، پدیده ای است که در خواب نیز بروز می کند. در این صورت فرد در خواب، دندان های خود را به هم فشار داده و می ساید. این پدیده که در اثر استرس و فشارهای روحی بروز می کند، می تواند خفیف یا شدید باشد. در هر حال این پدیده در خواب بروز کرده و باعث ایجاد درد در ناحیه ی فک و مشکلات دندانی می شود.

تناسب اندام در خواب
در حین خواب فعالیت جسمی افراد کاهش پیدا می کند اما به این معنی نیست که بدن تمام انرژی خود را از دست می دهد. در واقع زمانی که می خوابیم، بدن شروع به فعالیت های اساسی مانند دفع مواد مضر از خود می کند و به طور کامل پاک می شود. اگر اختلالی در این پدیده ی طبیعی بروز کند، برخی از مایعات در بدن باقی مانده و بدن دچار ورم می شود و اختلال در کار کلیه ها بروز می کند. در واقع بد خوابی و بی خوابی باعث ترشح هورمونی به نام «گرلین» می شود که هورمون اشتها نام دارد، یعنی اینکه باعث می شود اشتهای شما بیشتر شده و میل به پرخوری پیدا کنید. در نتیجه خواب کافی و مناسب باعث کنترل اشتها و دفع مایعات اضافی و سموم از بدن شده و به تناسب اندام افراد کمک می کند.

تحریک جنسی
این پدیده چندان عجیب نیست و برای همه پیش می آید. مردها در شب و حین خواب تجربه ی نعوظ شبانه را دارند که یک پدیده ی طبیعی است، چون خون نیاز به اکسیژن پیدا می کند و بنابراین نعوظ ناگهانی رخ می دهد. اما این پدیده مخصوص آقایان نیست. خانم ها نیز در خواب چنین تجربه هایی را حین دیدن رویا پشت سر می گذارند. این پدیده ناشی از هورمون هایی است که در حین شب ترشح می شوند و می توانند منجر به برانگیختگی جنسی شوند.

مرجع: http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=301469

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *