alarm-clock-1193291_1920-1024x678

چگونه یک بیماری همه گیر ( مانند کرونا ) بر خواب ما تأثیر منفی می گذارد

فاصله اجتماعی، اداره ی خانه ، قرنطینه: برای کاهش سرعت ویروس کرونا ، زندگی روزمره ما به طور قابل توجهی تغییر کرد. بحرانی از این دست می تواند بر سلامتی ما تأثیر بگذارد و همچنین بر الگوی خواب ما تأثیر بگذارد. یک تیم تحقیقاتی در IfADo با همکاری دانشگاه شهید بهشتی (تهران / ایران) تحلیل کردند که قرنطینه منازل به دلیل بحران کرونا چگونه بر الگوی خواب افراد سالم در تهران تأثیر می گذارد. نتیجه: زمان خوابیدن ، مدت خواب و بیدار شدن در صبح در همه شرکت کنندگان به طور قابل توجهی به تأخیر افتاد ، که نشان دهنده عدم انطباق چشمگیر شبانه روزی است. کیفیت خواب در حین قرنطینه منزل نیز به طور قابل توجهی ضعیف تر ارزیابی شد.

ما تقریباً یک سوم زندگی خود را در خواب می گذرانیم. خواب برای رفاه و آرامش اساسی است. اگر ریتم خواب-بیداری-طبیعی ما به هم بخورد و در نتیجه ، خیلی کم بخوابیم یا به اندازه کافی خوب نباشیم ، این می تواند به سلامت روحی و جسمی آسیب برساند. به عنوان مثال ، خطر بیماری های قلبی عروقی ، اختلالات متابولیکی یا افسردگی می تواند افزایش یابد.

همراه با دانشمندان در ایران ، تیم IfADo به سرپرستی دکتر علی صالحی نژاد بررسی کردند که قرنطینه منزل به دلیل ویروس کرونا بر پارامترهای خواب افراد سالم ساکن تهران تأثیر می گذارد.

دانشمندان یک نظرسنجی آنلاین با 160 شرکت کننده انجام دادند که حداقل در ماه آوریل در قرنطینه در خانه بوده اند. در آن زمان ، در بیشتر شهرهای آسیب دیده ایران ، مانند تهران ، قفل شد. بسیاری از محل های کار بسته شد ، سیستم حمل و نقل عمومی لغو شد ، محدودیت هایی برای حضور در خارج اعمال شد و افراد در قرنطینه نگهداری شدند. جنبه ها و پارامترهای مختلف خواب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت: از جمله دیگر ، شرکت کنندگان باید کیفیت و مدت خواب خود را ارزیابی کنند ، چه مدت طول کشید تا آنها را بخوابند و از خواب بیدار شوند و آیا از دارویی برای بهبود کیفیت خواب استفاده می کنند. علاوه بر این ، اطلاعات مربوط به کرونوتیپ منحصر به فرد به دست آمد تا ببینید آیا انواع مختلف  تحت تأثیر قرنطینه متفاوت هستند. این سوالات برای ارزیابی هر پارامتر خواب برای زمان (1 ماه) در قرنطینه منزل و همچنین برای زمان (1 ماه) قبل از شروع قرنطینه طراحی شده اند.

تأثیر منفی بر کیفیت خواب و تنظیم شبانه روزی

تیم تحقیق داده هایی را که پارامترهای خواب قبل از قرنطینه را ارزیابی می کردند مقایسه و آنها را با همان پارامترهای درجه بندی شده در حین قرنطینه در خانه مقایسه کرد. نتیجه: قرنطینه خانگی به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 تأثیر مخربی بر میزان خواب و کیفیت خواب داشت. در طول قرنطینه عادات خواب به شدت تغییر کرد. همه شرکت کنندگان ، زمان دیرتر را برای رفتن به رختخواب و بلند شدن از خواب طی قرنطینه گزارش دادند که نشان دهنده عدم انطباق شبانه روزی است.

آنها همچنین به زمان بیشتری برای خوابیدن نیاز داشتند و از داروهای خواب برای بهبود کیفیت خواب بیشتر از حد معمول استفاده کردند. گزارش شده است که کیفیت خواب در همه شرکت کنندگان به طور قابل توجهی ضعیف تر است. بسیاری از افراد احساس می کنند صبح ها کمتر سرحال اند یا در طول روز خسته شده اند و برای خوابیدن به کمک دارو نیاز دارند.

 

 

منبع: https://www.ifado.de/neurosciences/2020/09/24/covid-19-how-a-pandemic-negatively-impacts-our-sleep/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *