NSF-11-G_1146232_900x560

چگونه به کودک خود کمک کنیم تا با وجود اضطراب مدرسه راحت بخوابد

مشکلات خواب در میان بچه هایی که مضطرب هستند یا در حال رفتن به یک مدرسه جدید هستند، رایج است. آنها ممکن است با به خواب رفتن، ادامه ی خواب و زود بیدار شدن از خواب مشکل داشته باشند یا کابوس هایی را تجربه کنند که همه اینها ممکن است استرس روزانه آنها را تشدید کند. در واقع یک رابطه ی دو طرفه بین اضطراب و خواب وجود دارد : کودکانی که خواب کافی یا کیفیت خواب مناسب ندارند در معرض اضطراب های بیشتر و مستعد افسردگی هستند و مشکلات بیشتری برای سازگاری با موقعیت جدیدی را دارند. علاوه بر این، مشکلات خواب مداوم می تواند موجب کاهش عملکرد فرزند شما در مدرسه و همچنین سلامت جسمی و روانی او شود.

خبر خوب این است که شما می توانید برای کاهش اضطراب کودک خود اقداماتی را انجام دهید و اورا برای خواب شبانه آماده کنید.با این روش ها شروع کنید :

  • درباره آنها صحبت کنید. قرار دادن ترس ها و نگرانی ها در کلمات می تواند به کودک شما کمک کند که احساس کند کنترل بیشتری روی وضعیت دارد. به جای پرسیدن سوالاتی که میتواند به طور غیر عمد اضطراب کودک را بیشتر کند مانند “آیا تو در مورد مدرسه نگران هستی ؟” بهتر است از سوالات استدلالی مانند “احساس تو درباره ی شروع مدرسه چیست ؟”استفاده کنید .شما می توانید به کودک خود قوت قلب دهید و برای مدیریت این نگرانی ها باهم این راهکار ها را اجرا کنید (مثلا برای نشستن کنار بهترین دوست هنگام ناهار یا در اتوبوس برنامه ریزی کنید) مطمئن باشید که بهترین زمان را برای گفتگو انتخاب میکنید ،بعد از ظهر بهتر از شب قبل از خواب است که می تواند نگرانی کودک را افزایش دهد و حتی بعدا هم در کودک ادامه پیدا کند.
  • برنامه ریزی کنید. کودکان در تمام سنین راه هایی را برای ارامش بازیابی انرژی پیدا میکنند و سعی می کنند تا زمان های مشخصی را برای تکالیف ،کارهای روزمره ، ورزش ،غذا و خواب تعیین کنند. این روال را چند هفته قبل از شروع مدرسه ایجاد کنید تا به یک عادت در کودک تبدیل شود. همچنین ، داشتن مراسم خانوادگی جذاب ،مثلا بگویید هر جمعه شب بازی می کنید ،میتواند استرس کودک شما را به سمت پیش بینی های مثبت هدایت کند.
  • راه های رسیدن به آرامش را یاد بگیرید. این می تواند شامل تنفس عمیق، تجسم یک مکان آرام، انجام حرکات ملایم و یا تکرار یک شعار آرام بخش مانند “من می توانم این را اداره کنم.”باشد. باهم تمرین کنید و فرزندتان را برای استفاده از این استراتژی ها در صبح ، قبل از خواب و بر اساس یک ضرورت مورد نیاز تشویق کنید.
  • مراسم قبل از خواب برگزار کنید. وسایل دیجیتالی را خاموش کنید : وسایل الکتریکی را برای کودکان یک یا دو ساعت قبل از خواب خاموش کنید تا به بدنشان برای تحریک ترشح ملاتونین کمک کند(نور آبی که از دستگاه های الکترونیکی منتشر می شود، انتشار این هورمون را تاخیر می دهد.) این وقت کودک را برای حمام گرم یا دوش گرفتن ، خواندن یک کتاب لذت بخش، گوش دادن به موسیقی ملایم و یا صدای طبیعت، بازی کردن با حیوانات دوست داشتنی، و یا فعالیت های آرام بخش مانند رنگ آمیزی سپری کنید.

استرس مدرسه می تواند قابل توجه باشد و به ندرت یک شبه ناپدید می شود. با استفاده از این روش ها به طور مداوم، به آهستگی به کودک کمک می کنید تا آرام شود، منجر به کاهش اضطراب در طول روز و خواب بهتر در طول زمان می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *