2-How-to-Choose-Your-Ideal-Sheets_2880x1400

وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب)

آپنه انسدادی خواب نوعی اختلال خواب است که در آن تنفس به طور مختصر و مرتباً در طول خواب قطع می شود. کلمه “آپنه” در آپنه خواب به مکث نفس کشیدن اشاره دارد که حداقل ده ثانیه طول می کشد. آپنه انسدادی خواب وقتی اتفاق می افتد که ماهیچه های پشت گلو با وجود تلاش برای تنفس نتوانند مجاری هوایی را باز نگه دارند. شکل دیگر آپنه خواب آپنه خواب مرکزی است که در آن مغز نتواند به درستی تنفس را در طول خواب کنترل کند. آپنه انسدادی خواب به مراتب بیشتر از آپنه خواب مرکزی رایج است.

آپنه انسدادی خواب یا به سادگی آپنه خواب ، می تواند باعث قطعه قطعه شدن خواب و پایین امدن میزان اکسیژن خون بشود. برای مبتلایان به آپنه خواب ، ترکیب خواب مختل شده و کمبود اکسیژن ممکن است منجر به فشار خون ، بیماری قلبی و مشکلات خلقی و حافظه شود. آپنه خواب همچنین خطر خواب آلودگی در رانندگی را افزایش می دهد.

چه کسی آپنه خواب دارد؟

بیش از 18 میلیون بزرگسال آمریکایی دچار آپنه خواب هستند. در حال حاضر تخمین شیوع OSA در کودکان بسیار دشوار است زیرا از نظر تکنیک های مختلف نظارت بسیار متغیر است ، اما حداقل شیوع 2 تا 3 درصد احتمال دارد و عادت به خروپف نیز 10تا20 درصد رواج دارد. OSA در همه گروه های سنی و هر دو جنس مشاهده می شود.

چه عواملی باعث بروز آپنه خواب می شود؟

چندین فاکتور وجود دارد که احتمال ابتلا را افزایش می دهد ، از جمله داشتن یک راه هوایی کوچک فوقانی (یا زبان بزرگ ، لوزه ها یا زبان کوچک) ، اضافه وزن ، داشتن شکاف چانه ، فک کوچک یا یک دندان بزرگ ، اندازه بزرگ گردن (17 اینچ یا بیشتر در مردان ، 16 اینچ یا بیشتر در زنان) ، سیگار کشیدن و مصرف الکل ، سن 40 سال یا بالاتر و قومیت (آفریقایی ، آمریکایی ، اقیانوس آرام ، جزایر و اسپانیایی). همچنین ، به نظر می رسد که OSA در برخی خانواده ها شایع تر است و این احتمال نتیکی بودن را نشان می دهد.

علائم آپنه خواب

خروپف مزمن یک نشانه قوی از آپنه خواب است و باید توسط یک متخصص بهداشت ارزیابی شود. از آنجا که مبتلایان به آپنه خواب تمایل به خوابیدن ندارند ، ممکن است از طریق بی خوابی و طیف گسترده ای از علائم دیگر از جمله مشکل در تمرکز ، افسردگی ، تحریک پذیری ، اختلال عملکرد جنسی ، مشکلات یادگیری و حافظه و خوابیدن در هنگام کار ، پشت تلفن ، یا هنگام رانندگی رنج ببرند. در صورت عدم درمان ، علائم آپنه خواب می تواند شامل خواب مختل شده ، خواب آلودگی بیش از حد در طول روز ، فشار خون بالا ، حمله قلبی ، نارسایی احتقانی قلب ، آریتمی قلبی ، سکته مغزی یا افسردگی باشد.

درمان آپنه خواب

اگر گمان می کنید که دچار آپنه خواب هستید ، اولین کاری که باید انجام دهید دیدن پزشک است. سابقه خواب ، سطح خستگی در طول روز و سایر علائم ممکن را با خود به همراه داشته باشید. از شریک تخت خواب خود بپرسید که آیا او متوجه می شود که به سختی خروپف می کنید ،احساس خفگی می کنید، نفس نفس میزنید یا نفس کشیدن را در حین خواب متوقف کرده اید. زمانی که برای اولین بار به پزشک مراجعه می کنید ، لیست جدیدی از داروها ، از جمله داروهای بدون نسخه را با خودتان ببرید. شما می توانید با ارائه دهنئه خدمات بیمه پزشکی خود تماس بگیرید تا متوجه شوید که آیا برای درمان نیاز به مراجعه به مراکز خواب دارید یا خیر؟

یکی از متداول ترین روشهایی که برای تشخیص آپنه خواب استفاده می شود ، بررسی خواب است که ممکن است نیاز باشد یک شب در مرکز خواب بمانید. مطالعه خواب عملکردهای مختلفی را در طول خواب مشاهده می کند از جمله وضعیت خواب ، حرکت چشم ، فعالیت عضلات ، ضربان قلب ، تلاش تنفسی ، جریان هوا و اکسیژن خون. این آزمایش هم برای تشخیص آپنه خواب و هم برای تعیین شدت آن استفاده می شود. بعضی اوقات ، درمان در شب اول در مرکز خواب شروع می شود.

درمان انتخابی برای آپنه خواب انسدادی دستگاه فشار مستمر هوایی مثبت (CPAP) است. CPAP ماسکی است که بر روی بینی و یا دهان قرار می گیرد و به آرامی هوا را در مجاری هوایی فرو می کند تا به باز نگه داشتن آن در طول خواب کمک کند. این روش درمانی بسیار مؤثر است. استفاده از CPAP طبق توصیه پزشک بسیار مهم است.

روش های دیگر درمان آپنه خواب شامل موارد زیر است: وسایل دندانپزشکی که فک و زبان را پایین نگه می دارد، عمل جراحی راه هوایی فوقانی برای از بین بردن بافت در مجاری هوایی ، فشار هوای بازدم بینی که در آن یک دریچه یکبار مصرف سوراخ بینی را پوشانده است ، و درمان با استفاده از تحریک عصب زیر زبانی که یک محرک در قفسه سینه بیمار قرار می گیرد با پیوندهای متصل به عصب زیر زبان که حرکت زبان را به خوبی سنسور های تنفسی کنترل می کند. این سنسور الگوهای تنفسی را در طول خواب رصد می کند و عصب زیر زبانی را تحریک می کند تا زبان برای باز نگه داشتن راه هوایی حرکت کند. تغییر سبک زندگی یکی از روشهای مؤثر در کاهش علائم آپنه خواب است. در اینجا نکاتی وجود دارد که ممکن است به کاهش شدت آپنه کمک کند:

  • کاهش وزن. اگر اضافه وزن دارید ، این مهمترین عملی است که می توانید برای درمان آپنه خواب خود انجام دهید (CPAP فقط آن را درمان می کند ؛ کاهش وزن می تواند آن را در فرد دارای اضافه وزن درمان کند).
  • اجتناب از الکل. الکل باعث بیدار شدن مکرر از خواب در شب می شود و عضلات تنفسی فوقانی راه هوایی را شل می کند.
  • ترک سیگار. استعمال سیگار تورم در مجاری هوایی فوقانی را بدتر می کند و باعث می شود که آپنه (و خروپف) بدتر شود.
  • برخی از بیماران که آچنه خواب خفیف و یا خروپف سنگین دارند ،زمانی که به طرف پهلو می خوابند مشکلات تنفسی کمتری نسبت به زمانی که به پشت می خوابند ،دارند.

مقابله با آپنه خواب

مهمترین بخش درمان برای مبتلایان به OSA استفاده از CPAP در هر زمان خواب است. فواید این روش درمانی بسیار زیاد است ، اما فقط در صورت استفاده صحیح از آن . اگر در تنظیم CPAP خود مشکل دارید یا عوارض جانبی استفاده از دستگاه را تجربه کرده اید ، با پزشکی که آن را تجویز کرده صحبت کنید و از او کمک بخواهید.

خواب کافی برای حفظ سلامت در بیماران OSA ضروری است. اگر علائم بی خوابی مانند سخت به خواب رفتن ، ماندن در خواب ، یا کسل بیدار شدن دارید ، در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از داروهای خواب آور و خریداری شده در فروشگاه ممکن است باعث اختلال در تنفس در بیماران OSA شود. یک مورد استثناء ramelteon است که در بیماران مبتلا به OSA خفیف و متوسط مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که به تنفس آنها آسیب نمی رساند.

 

 

منبع: https://www.sleepfoundation.org/sleep-apnea

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *