dreaming

معنی واقعی رویاها

آیا تا به حال خواب سقوط ، پرواز و یا افتادن دندانتان را دیده اید؟ در مورد معانی رویاهای خود و چگونگی ارتباط آنها با خودتان بیشتر بدانید.

 

معانی رایج رویاها

رویاها فقط سرگردانی ذهن در طول شب نیستند. رویاها و معانی آنها نیز بخش مهمی از فرآیندهای ذهنی ماست. مارک هاگن ، روان درمانگر بالینی و مدیر موسسه بین المللی تحقیقات رویایی مستقر در همیلتون میگوید:”ما می خوابیم تا بتوانیم افکار ، احساسات و خاطرات خود را در فضایی که هیچ کس ما را آزار ندهد  سازمان دهی کنیم ”

خواب در مرحله خواب اتفاق می افتد که به عنوان حرکت سریع چشم (REM) شناخته می شود ، اما محققان اخیراً دریافتند که مغز در کل چرخه خواب بطور فعال روی خاطرات حساس و حساسیت زدایی خاطرات و بهبود  کارحافظه فعالیت می کند. هاگن می گوید: ” مغز مانند یک کامپیوتر ، خود را به روز می کند. هر آنچه را که در طول روز تجربه کرده اید ، در طول شب در حافظه بلند مدت شما بارگیری می شود.”

رویاهایی که ناشی از این فعالیت نیمه شب مغز است می توانند مرموز به نظر برسند. اما با چند سرنخ در مورد معانی احتمالی آنها ، معانی رویاها می تواند تاثیر ارزشمندی در عمیق ترین افکار و احساسات ما بگذارد.

 

رویای سقوط کردن

معنی رویا: ترس از شکست یا از دست دادن کنترل

تجربه سقوط آزاد می تواند ترس از عدم موفقیت یا از دست دادن کنترل در زندگی ما باشد. رویاهای سقوط همچنین می تواند به معنی احساس عدم حمایت باشد. لوری لوونبرگ ، تحلیلگر رویای مستقر در فلوریدا ، در کتاب خود، رویای خود را تعبیر کن زندگی خود را تغییر بده ، اورده : سقوط ، یکی از رایج ترین نماد های هشدار دهنده است که ذهن ما از طرف چیزی که در زندگی ما میگذرد به ما میفرستد.”

 

رویای پرواز

معنی رویا: جاه طلبی و خود شناسی

پرواز در خواب ما می تواند نمادی از جاه طلبی و خود شناسی باشد. هاگن می گوید: “این می تواند به این معنی باشد كه شما به سؤالاتی از قبیل” كجا می خواهم بروم؟ و چه كاری با زندگی خودم انجام دهم؟” پاسخ داده اید.”

خواب در مورد عریان بودن در ملاء عام

معنی خواب: شرمساری یا تحقیر

این یک رویای بسیار رایج است و می تواند نمادی از ترس از خجالت یا تحقیر باشد. ورونیکا تونای ، روانشناسی مستقر در کالیفرنیا ، در کتاب خلاقیت خیال مینویسد “چگونگی رفتار ما در جامعه – و حتی با خودمان – همان کسی نیست که واقعاً هستیم.” او می نویسد: “از این منظر ، وقتی خودتان را برهنه می بینید ، احساس آسیب پذیری را بروز می دهید.”

 

رویای بازگشت به مدرسه

معنی رویا: ترس از دست دادن یا عدم آمادگی

چه کسی خواب رفتن به مدرسه یا کابوس در مورد آمادگی برای امتحان مهم را نداشته است؟لوونبرگ می نویسد: ” دلیل این که رویای مدرسه بسیار رایج است این است که ، پویایی محیط مدرسه به شغل ، حرفه یا زندگی شما سرایت می کند .” رویای این که شما نمیتوانید کلاس خود را پیدا کنید ، احتمالا بیانگر احساس گم شدن یا عدم امادگی است. از کلاس متنفر هستید؟ این بدان معنی است که شما از زندگی خود در واقعیت راضی نیستید.

 

رویای آب

معنی رویا: کنترل احساسات

آب نمادی از رویاهای رایج است. هاگن می گوید: “از منظر نمادین ، بسیار شبیه به نحوه عبور ما در زندگی است.” آب دارای معانی مربوط مختلفی است. “به گفته تونی ، عنصر جهانی تصویر رویایی متقابل فرهنگی است که بیانگر عمیق ترین احساسات ناخودآگاه ما است. به عنوان مثال ، اگر خواب سیل دیدید ، می تواند نشان دهد که از، از دست دادن کنترل احساسات خود می ترسید.

 

رویای افتادن دندان

معنی رویا: ترس از پیری یا ناامنی

برخی محققان این رویا را به معنی ترس از پیری می دانند. برخی دیگر بر این باورند که این نشانگر از دست دادن زیبایی چهره یا بد نگاه کردن در چشم دیگران است. به گفته لوونبرگ ، رویاهای در مورد دندان نمادی از ارتباطات است ، بنابراین داشتن دندانهای خرد ، ترک خورده یا شکسته در خواب ممکن است نگرانی های مربوط به عدم توانایی شخص در صحبت کردن در مورد چیزی را منعکس کند. رویاها در مورد دندانها همچنین می تواند نشان دهد كه احساس ناامنی یا استرس مالی وجود دارد.

 

رویای گم کردن کسی

معنی رویا: مقاومت در برابر تغییر

گم کردن فرد یک رویای اضطراب اور کلاسیک است که ممکن است نماد مقاومت در برابر تغییر باشد. رویای گم کردن کودک در فروشگاه یا پارک بسیار رایج است به خصوص وقتی کودک به مرحله مهمی از زندگی میرسد. به گفته لوونبرگ ، “این به نوعی مانند مرگ کوتاه است ، بنابراین ما سریع گذر زمان را در خواب می بینیم.” رویای از دست دادن موی سر در خواب نشان می دهد که شما خرج از مسیر عقاید و ایده هایتان قرار دارید.

 

منبع: https://www.besthealthmag.ca/best-you/sleep/what-your-dreams-really-mean/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *