چند نوع تشک وجود دارد؟

تشک ها برای راحتی و استراحت افراد طراحی شده اند. اگر شما برای مدتی است که تشکی را در اختیار دارید، ممکن است که نگران آن باشید که زمان خرید تشکی جدید رسیده باشد. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که بهتر می خوابند، از درد کمر کمتری رنج می برند و علائم کمتری از تنش زمانی که روی تختخواب های جدید می خوابند، تجربه می کنند. به طور کلی اگر سطح خواب شما فشار روی اتصالات و دیگر نواحی بدن شما را رها سازد، کیفیت خواب شما بهبود می یابد. سازگاری موارد مورد نیاز برای راحتی شما با محصولی مناسب یک فرآیند سلیقه ای است. تشک ها با تکنولوژی ها و مواد متنوعی ساخته می شوند تا مطابق با نیاز ها، سلیقه ها و بودجه های گوناگون مشتریان باشد.

کیفیت تشک ها هر ساله بایستی ارزیابی شود. اگر شما اخیرا تشک جدیدی خریداری نکرده اید، انتخاب های زیادی در این زمینه وجود دارد. مطالب زیر اطلاعاتی اساسی درباره انواع مختلف تشک های موجود ارائه می دهد تا شما آگاهانه تر تشک مورد نیازتان را انتخاب کنید.

تشک های فنری

تشک های فنری از یک سیستم پشتیبان کویل فولادی استفاده می کند. تولید کنندگان انواع مختلفی از سیستم های فنری شامل فنر های متصل و منفصل هستند. اشکال، طراحی ها، اندازه کویل ها و تعداد کویل های یک تشک می تواند متغیر باشد. فنر های داخلی بوسیله پد یا موادی دیگر که می تواند انواع فوم، فیبر و لایه های اضافی از فنر های فولادی کوچکتر باشد، پو.شانده می شوند. تعداد کویل ها می تواند دلخواه باشد اما ایده این است که تعداد کویل های بیشتر منجر به تعداد نقاط پشتیبان و توزیع بیشتر و نتیجتا خواب بهتر می شود.

تشک هیبریدی

یک تشک هیبریدی ترکیبی از سیستم کویل فنری با یک یا چند نوع فوم مثل فوم پلی اورتان، فوم مموری (ویسکو الاستیک) یا فوم لاتکس و فوم هایی که شامل ژل یا مواد دیگر می شوند، می باشد.

تشک های آبی

 تشک های آبی از محفظه آب به عنوان سیستم پشتیبانی استفاده می کند. تولید کنند گان دو نوع تشک آبی ارائه می کنند: تشک نرم و سخت. تشک های آبی سخت شامل یک محفظه آب داخل یک چارچوب مستطیلی هستند اما یک تشک آبی نرم شامل یک محفظه آبی داخل یک فریم مستطیلی فوم صلب است که در یک پوشش پارچه ای زیپ شده است. محفظه آبی بوسیله پد یا دیگر مواد شامل فوم ها و فیبر های مختلف است. هر دو نوع تشک بالای یک platform قرار می گیرند. تشک های آبی به گونه ای طراحی می شوند تا شبیه تشک های معمولی و سازگار با دیگر اسباب خواب باشند. آب در محفظه آب می تواند آزاد باشد و چیری مانع از جریان آن داخل تشک نباشد یا آرام باشد که در این حالت فیبر یا موانعی حرکت آب را محدود می کند.

تشک های فومی

تشک های فومی از یک یا بیش از یک نوع فوم به عنوان سیستم پشتیبانی استفاده می کنند. فوم می تواند فوم پلی اورتان، فوم مموری (ویسکو الاستیک) یا فوم لاتکس و فوم هایی که شامل ژل یا مواد دیگر می شوند، باشد. فوم استفاده شده در این تشک ها در شکل ها و دانسیته های مختلف تولید می شوند تا به مشتریان راحتی، احساس و توزیع حرارتی متفاوتی را ارائه دهند.

تشک های بالش بالا

تشک های بالش بالا دارای یک لایه اضافی دوخته شده به بالای تشک است. این لایه می تواند از فوم یا فیبر های متنوعی ساخته شده باشد.

تشک های ژلی

تشک های ژلی از نوعی فوم حاوی ژل در سیستم پشتیبانی، لایه ها و یا هر دو استفاده می کند. ژل با استفاده از تکنولوژی های مختلفی به فوم اضافه می شود. فوم ژلی می تواند راحتی، احساس و توزیع حرارتی متفاوتی را به مشتریان ارائه دهد.

تشک های بادی

تشک های بادی از محفظه های بادی به عنوان سیستم پشتیبانی استفاده می کنند. بر خلاف تشک های بادی مورد استفاده برای کمپ ها، محفظه بادی یک تشک بادی با پد یا موادی دیگر شامل فیبر و فوم پوشانده می شود. تشک های بادی به شما این امکان را می دهند تا سفتی تشک را تنظیم نمایید و معمولا اجازه کنترل هر طرف تشک را جداگانه می دهد. تشک های بادی به گون های طراحی می شوند تا شبیه به تشک های معمولی باشند.

تشک های مموری فوم

تشک های مموری فوم (یا ویسکو الاستیک فوم) از فوم پلی اورتان دانسیته بالا به عنوان سیستم پشتیبانی استفاده می کند. این فوم ها بگونه ای هستند که به شکل بدن فرد خوابیده در می آیند.

تشک های لاتکس

تشک های لاتکس از فوم لاتکس به عنوان سیستم پشتیبانی یا در لایه ها و یا در هر دو استفاده می کند. لاتکس ممکن است از گیاه یا مواد نفتی تشکیل شده باشد.

شرکت تولیدی و صنعتی ویستر چه نوع تشک هایی را تولید می کند؟

تشک های فنری

در این نوع تشک ها ساختار اسکلت بندی اصلی فنر های فولادی است که در یکی از قالب های های فنری متصل (Bonnel Spring Frame) و منفصل (Pocket Spring Frame) تولید می شوند. اشکال، طراحی ها، اندازه فنر ها و تعداد آن ها در تشک های مختلف می تواند متغیر باشد. اسکلت فنری این تشک ها بوسیله پد یا موادی دیگر که می تواند انواع اسفنج (فوم)، ترموفلت و لایه های اضافی ای از فنر های فولادی کوچکتر باشد، پوشانده می شوند. تعداد فنر های این تشک ها می تواند دلخواه باشد اما هدف نهایی این است که منجر به توزیع فشار یکنواخت تر و نتیجتا راحتی بهتر شود. مزیت اصلی این نوع تشک ها تنوع محصول، چه از نظر نرمی و سفتی و چه از نظر قیمت در بازار، است و مشتریان می توانند بسته به سلیقه و بودجه خود انتخاب های زیادی داشته باشند.

 • تشک های با ساختار فنری استخوانی یا متصل (Bonnel Spring Frame)

ساختار فنری متصل برای استفاده آنهایی که یک تشک کلاسیک می خواهند، مناسب است. این سیستم فنری رایج ترین سیستم فنری مورد استفاده در جهان است و فنر های حلقوی این ساختار با درصد کربن بالا و بعمل آمده در درجه حرارت بالا کیفیت خود را سال ها حفظ می کند. در این ساختار هر فنر حلقوی را با مفتول های فولادی به فنر های دیگر متصل می نمایند و در نهایت یک قالب فلزی با دوام که ساختار طبیعی و اورتوپدیکی بدن را محافظت می کند، بوجود می آید.

 • تشک های با ساختار فنری پاکتی یا منفصل (Pocket Spring Frame)

ساختار فنری منفصل یکی از پیشرفته ترین سیستم های فنری در جهان می باشد که جهت استفاده کسانی که یک تشک نرم و قابل انعطاف می خواهند، پیشنهاد می شود. در این ساختار هر کدام از فنر ها در یک محفظه پارچه ای پوشانده می شوند و با توجه به آن که تعداد فنر های این ساختار در هر متر مربع بیشتر از ساختار فنری متصل است، فنرها مستقل از همدیگر حرکت می کنند و به آسانی با انحنا های بدن مطابقت پیدا کرده و انعطاف پذیری مطلوبی را فراهم می سازند. مهمترین ویژگی این نوع تشک ها عدم ایجاد حرکت، لرزش و صدا در سطح تشک هنگام حرکت و غلتیدن نفر دوم در تشکهای 2 نفره می باشد.

تشک های اسفنجی

در تشک های اسفنجی از یک یا بیش از یک نوع اسفنج به عنوان سیستم پشتیبانی استفاده می شود. اسفنج می تواند فوم پلی اورتان، فوم مموری (ویسکو الاستیک) یا فوم لاتکس و فوم هایی که شامل ژل یا مواد دیگر می شوند، باشد. اسفنج استفاده شده در این تشک ها در شکل ها و دانسیته های مختلف تولید می شوند تا به مشتریان احساس راحتی متفاوتی را ارائه دهند.

 • تشک های مموری فوم

تشک های مموری فوم در حال رواج میان میان مردم است. این تشک ها از لایه هایی با دانسیته متفاوت فوم تشکیل می شوند که نسبت به وزن و دما واکنش می دهند. این تشک ها با دراز کشیدن فرد روی آن شکل بدن وی را می گیرند و لذا راحتی بالایی را به ارمغان می آورند. از دیگر مزایای این نوع تشک ها جذب حرکت توسط آن هاست به گونه ای که غلتیدن یک فرد در تشک های دو نفره مزاحمتی را برای فرد دیگر بوجود نمی آورد. این نوع تشک ها با توجه به حساسیت به دمای بدن که منجر به شکل گیری آن ها می شود، افراد روی آن ممکن است احساس گرما می کنند. این نوع تشک ها برای افرادی که خستگی زیادی دارند و درد در ماهیچه های خود حس می کنند، مناسب می باشند.

آیا به تشک جدید نیاز دارید؟

برای هر محصولی زمان تعویض آن تقریبا مشخص است. اگر آن مثل قبل کار نمی کند یا علائم سایش و پارگی در آن مشاهده می شود، زمان برای خرید محصول جدید فرا رسیده است. با این وجود برخی مواقع تشخیص آنکه زمان تعویض تشک فرا رسیده مشهود نیست. مشابه با صندلی قدیمی یا کفش های فرسوده مورد علاقه تان، تشک شما نیز می تواند تا حدی احساس راحتی برای شما داشته باشد با اینکه توانایی خود را برای پشتیبانی مناسب بدن شما از دست داده باشد. با توجه به آنکه خواب امری مهم در توانایی ما برای کار کردن و احساس کردن است، ارزیابی سروس خواب خود به طور منظم جهت بررسی کارایی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

علائم نیاز به تشک و فونداسیون جدید:

 • با بی حسی و درد از خواب بلند می شوید.
 • خواب بهتری در جایی دیگر غیر از جای خود تجربه کرده اید.
 • تشک شما نشانه هایی از استفاده بیش از حد دارد (خم شدگی، پارگی، شکاف، سوراخ و لکه)
 • بعد از یک خواب طولانی احساس خستگی می کنید.
 • تشک شما 7 سال یا بیشتر عمر دارد.

این که یک تشک چقدر عمر می کند بستگی به فاکتور های مختلفی مثل مقدار استفاده و کیفیت اورجینال آن دارد اما به طور کلی یک تشک که برای هفت سال مورد استفاده قرار گرفته است، دیگر مثل قبل راحتی لازنم را برای شما فراهم نمی آورد و بایستی تعویض گردد. در ذهن داشته باشید که بدن افراد در طول زمان تغییر می کند و نیاز برای راحت بودن آن افزایش می یابد. به این دلیل است بهتر است تشک و فونداسیون آن را با مدل های جدید تر مقایسه کنید.

چگونه از تشک خود مراقبت کنید؟

نصب مناسب: از اینکه تشک و فونداسیون آن به درستی نصب شده است، اطمینان حاصل کن. نصب نامناسب می تواند به مجموعه سرویس خواب شما صدمه وارد کند. اگر شما تمایل به حمل و نصب سرویش خواب خود به طورمستقل دارید، از فروشندگان بخواهید تا راهکار های لازم را برای جلوگیری از ایجاد مشکل در اختیار شما قرار دهند.

چرخش تشک: تشک خود را به صورت دوره ای سر به سر و از بالا به پایین بچرخانید مگر آنکه در دستورالعمل نگهداری آن چیز دیگری قید شده باشد.

از محافظ تشک استفاده کنید: استفاده از محافظ تشک با کیفیت بالا و قابل شستشو و در صورت امکان محافظ برای فونداسیون امری ضروری برای تازه نگه داشتن و جلوگیری از لکه دار شدن است.

اجازه نفس کشیدن به تشک دهید: اگر بویی از تشک جدید خود استشمام کردید، تشک و فونداسیون آن را بدون پوشش در هوای آزاد به مدت چند ساعت رها کنید.

به خوبی از تشک خود محافظت کنید: از یک فریم محکم و با کیفیت بالا برای تشک خود استفاده کنید. اگر تشک شما در سایز بزرگ است، از استحکام مرکز فریم تشک خود که مانع از خم شدن یا شکستن تشک می شود، اطمینان حاصل نمایید.

تشک را به صورت خشک تمیز نکنید: مواد شیمیایی در عاملین تمیزکننده خشک ممکن است برای پارچه یا مواد پشتیبان مضر باشد. جارو کردن تنها روش تمیزکاری ای است که توصیه می شود. اما اگر شما مصمم به برداشتن لکه ای باشید، از آب و صابون به مقدار کم استفاده نمایید. هرگز تشک یا فونداسیون آن را در آب فرو نبرید.

برچسب تشک را نکنید: برخلاف عقیده عمومیکندن برچسب تشک غیر قانونی نیست اما اطلاعات روی بر چسب حکم شناسنامه تشک را دارد و با آن می توان از خدمات وارانتی استفاده کرد.

تشک برای انجام حرکات آکروبات نیست: به کودکان اجازه پریدن روی تشک را ندهید. این کار می تواند منجر به صدمه به ساختار داخلی تشک شما شود.

از تخته استفاده نکنید: هرگز بین تشک و فونداسیون آن از تخته استفاده نکنید. ممکن است این کار در ابتدا حس پشتیبانی را برایم افزایش دهد، اما به مرور زمان مشکل را بدتر می کنند. هر گاه تشک شما به به بدنه زیر خود رسید، آن را دور بیاندازید.

دستورالعمل تولیدکنندگان را دنبال کنید: برای به کار گرفتن بهترین روش برای نگهداری تشک خود راهکار های خاص ارائه شده توسط تولید کننده را استفاده نمایید.

تشک قدیمی خود را تعویض کنید: حال که طریقه نگهداری از تشک را آموخنه اید، تشک قدیمی خود را دور بیاندازید اما آن را به بچه ها، اقوام و مهمان ها یا همسایگان ندهید. اگر آن به اندازه کافی برای شما مناسب نیست، برای بقیه نیز همین طور خواهد بود.

چگونه عمر مفید تشک خود را افزایش دهید؟

اکثر افراد برای استراحت بهینه خود به خرید یک تشک با کیفیت بالا اصرار می ورزند اما پس از خرید آن به افزایش عمر مفید تشک خود اهمیتی نمی دهند. این یک امر طبیعی برای هر نوع تشکی است که در طول زمان کثیف شود و نهایتا بوی بد به خود گیرد و ضمن تغییر حالت فیزیکی راحتی گذشته را نداشته باشد. پس آگاهی از راهکار های محافظت تشک از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا فروشندگان می بایست راهنمایی های لازم را جهت نحوه استفاده و نگهداری از محصولات به مشتریان اعلام نمایند. بدین منظور در این بخش تلاش می شود تا رهنمود هایی جهت بالا بردن عمر مفید تشک ها ارائه شود:

دستورالعمل های استفاده و نگهداری تشک:

 • تشک می بایست برروی یک سطح صاف، هموار، غیرمشبک، خشک و افقی قرار داده شود.
 • هر تشک هر سه ماه یک بار می بایست برگردانده و از طرف دیگر بر روی تخت قرار داده و هر شش ماه یک بار سر و ته شود.
 • در صورت خیس شدن پارچه تشک (رویه)، باید سریعا بوسیله سشوار با دمش خیلی ملایم و یا در هوای آزاد قسمت مرطوب خشک شود.
 • تشک به هیچ عنوان نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد.
 • تشک نباید بر روی سطوح مرطوب و یا نزدیک دیوار مرطوب و نم دار قرار داده شود.
 • تشک نباید با هرگونه مایعات پاک کننده و یا ضدعفونی کننده شستشو داده شود.
 • از خم کردن تشک جداً بایستی خودداری شود.
 • قرار دادن اشیاء سنگین برروی تشک می تواند آسیب جدی به آن وارد نماید.
 • وزن استاندارد افراد جهت استفاده از تشک 85 کیلوگرم می باشد (فیزیک متوسط).
 • از پریدن بر روی تشک می بایست خودداری شود.
 • برای تمیز کردن لک یا کثیف شدن سطح پارچه رویه تشک می بایست از پارچه سفید یا پنبه تمیز آغشته به محلول های استاندارد تمیز کننده استفاده و سپس توسط سشوار با دمش خیلی ملایم قسمت مرطوب را خشک نمود.
 • استفاده از پدهای محافظ (محافظ تشک) بهداشت و سلامت تشک را بیشتر می کند.
 • از اعمال فشار نقطه ای بر روی سطح تشک حتی الامکان می بایست خودداری کرد. حداکثر فشار قابل تحمل نقطه ای 40 کیلوگرم بر دسی متر مربع می باشد.
 • جارو زدن یکی از روش های مناسب برای تمیز نگهداشتن تشک می باشد. این کار منجر به پاک شدن گرد و غبار و کثیفی هایی که در طول زمان تمایل به جمع شدن دارند، می شود.
 • استفاده از یک تختخواب یا باکس مناسب از عوامل موثر در طولانی شدن طول عمر تشک می باشد.

شرایط حمل تشک خریداری شده بایستی چگونه باشد؟ (نکات ضروری برای ارائه دهنده خدمات حمل)

شرايط خودرو (نكات ضروري براي شركت ارائه دهنده خدمات حمل)

 • وسیله نقلیه جهت حمل بايستي سقف دار باشد.
 • سقف و بدنه کانتینر وسیله نقلیه ، منافذی جهت ورود باران، گرد و غبار و … نداشته باشد.
 • بدنه و كف كانتينر حمل بايد تميز و عاري از لبه تيز و برآمدگي كه باعث آسيب رسيدن به محصول مي شود باشد.
 • تميزي و سالم بودن وسيله حمل بايد به تأييد شركت ويستر برسد.
 • در قسمت بار فقط محصول شرکت ویستر بارگیری شود.
 • محموله بارگيري شده بايد در فواصل نزديك در كمتر از 12 ساعت و در فواصل دور كمتر از 24 ساعت به دست مشتري برسد.

شرايط حمل با خودرو (نكات ضروري براي راننده)

 • هنگام بارگيري راننده بايستي در كنار خودرو حضور داشته و بار را به تعداد و سالم تحويل بگيرد.
 • از گذاشتن وسایل شخصی راننده ( به خصوص وسایل روغنی و آتش زا و برنده) در قسمت کانتینر وسیله نقلیه اکیداً خودداری شود.
 • استعمال دخانیات در كانتينر حمل تشك تحت هر شرايطي ممنوع می باشد.
 • پس از خروج از كارخانه مسئوليت حفظ و نگهداري محصولات بارگيري شده تا تحويل به فروشگاه / نمایندگی برعهده راننده است.
 • در قسمت بار فقط محصول شرکت ویستر بارگیری شود.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل کیفی يا کمی در زمان انتقال، راننده موظف است در اسرع وقت مراتب را به واحد فروش اعلام نماید.
 • راننده باید بار را سالم و به تعداد درج شده در برگ خروج کالا به فروشگاه / نمایندگی تحویل دهد.

شرايط تحويل تشك به فروشگاه / نمایندگی (نكات ضروري براي راننده)

 • راننده موظف است بار را سالم و به تعداد به مشتري تحويل دهد.
 • با توجه به اين كه محصول به صورت بسته بندي و سالم بارگيري شده ،‌ راننده هنگام تخليه بايستي در كنار خودرو حضور داشته باشد.
 • جهت خالي كردن ، محصول به آرامي برروي پالت مستقر شوند.
 • در موقع تخلیه بار ابتدا محصول کناری در ورودی خودرو تخلیه شود تا محصولات دیگر جهت تخلیه آزاد شود که عدم رعایت این موضوع باعث پارگی بسته بندی می شود.
 • عمل تخلیه باید با احتیاط انجام شود.
 • فروشگاه / نمایندگی موظف است برای حمل تشک و باکس حداقل از دو نفر فرد توانمند استفاده نماید.
 • محل تخليه بار بايد عاري از هرگونه كثيفي و تيزي باشد.
 • در هر مرحله از تخليه گذاشتن پا، ايستادن و نشستن روي محصول اكيداً ممنوع است.