NSF_10_L_Sleepfoundation_HowExcessiveSleepCanAffectYourMetabolism_Purchased_1440x600

خواب بیش از حد چگونه بر متابولیسم بدن تاثیر می گذارد

کمتر کسی نگران خوابیدن زیاد است. یک یا دوساعت خواب اضافی بعد از یک هفته کار و فعالیت زیاد احساس شادی زیادی را در شما ایجاد می کند. اما آیا می دانستید که ساعت خواب بیشتر از مقدار توصیه شده می تواند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد؟

برای اکثر بزرگسالان ، بین هفت تا نه ساعت خواب در شب مناسب است. اگر چه درصد کمی از بزرگسالان به 10 ساعت خواب نیاز دارند ، اما خواب بیش از مقدار توصیه شده در بیشتر بزرگسالان ممکن است نشان دهنده نگرانی اساسی در زمینه سلامتی باشد. بعلاوه خواب منظم بیش از مقدار پیشنهادی ممکن است خطر چاقی ، سردرد ، کمردرد و بیماری های قلبی را افزایش دهد. و یک مطالعه جدید نشان داد که خواب زیاد می تواند بدن را در معرض مشکلات متابولیک قرار دهد. درباره چگونگی تاثیر خواب بر متابولیسم بدن بیشتر بدانید.

آنچه علم می گوید

محققان در یک مطالعه جدید، سلامت ، تاریخچه پزشکی و مقدار خواب گروهی از مردم شامل بیش از 130000 مرد و زن در سنین 40 تا 69 سال را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. با این داده ها ، محققان توانستند خواب كمتر از شش ساعت و همچنین خوابیدن بیش از 10 ساعت را به موارد سندرم متابولیك و علائم آن مرتبط كنند.

شناخت سندرم متابولیک

افرادی که به سندرم متابولیک مبتلا هستند حداقل سه مورد از این علائم دارند: چربی بیش از حد در میانه، فشار خون بالا ، سطح پایین HDL یا کلسترول “خوب” ، بالا بودن قند خون ناشتا و سطح بالای تری گلیسیرید. در این مطالعه ، 29 درصد از مردان فرض می شد که دارای سندرم متابولیک باشند ، در حالی که یک چهارم زنان علائم آن را نشان می دادند.

هنگام خواب و سوخت و ساز بدن تفاوت های قابل توجهی بین جنس ها وجود دارد. به طور خاص ، زنانی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند ممکن است چربی شکمی بیشتری نسبت به افرادی که بیشتر به خواب می روند داشته باشند ، در حالی که مردان احتمالاً اگر کمتر از شش ساعت بخوابند دور کمر بزرگتر و سندرم متابولیک دارند. از طرف دیگر ، زنانی که 10 ساعت یا بیشتر می خوابند ، خطر ابتلا به سندرم متابولیک بسیار بالاتر دارند ، در حالی که در مردان خواب بیش از 10 ساعت با سطح تری گلیسیرید بالاتر ارتباط دارد.

پرچم های سرخ برای مشکلات متابولیسم

برای اکثر افراد ، احساس خواب آلودگی بیش از حد حتی حتی زمانی که بین 7 تا 9 ساعت در شب می خوابند ممکن است منعکس کننده تغییرات اخیر در سبک زندگی ، مانند برنامه جدید کار ، جابجایی شغلی یا افزایش ورزش بدنی باشد. همچنین می تواند نشانه ای از اختلال مانند آپنه خواب باشد که منجر به کیفیت پایین خواب می شود و باعث خستگی صبحگاهی افراد می شود. اما از آنجا که ممکن است موارد سلامتی دیگری نیز نقش داشته باشد ، از جمله پارکینسون ، افسردگی ، اضطراب ، عفونت و اختلالات دستگاه گوارش ، اگر خواب آلودگی زیادی را تجربه می کنید ، ذکر این نکته به پزشک مهم است. برای توصیف جزئیات علائم خود  که به پزشک کمک می کند تا وضعیت شما را تشخیص دهد و بهترین روش درمانی مناسب برای شما را توصیه کند ، وقت بگذارید.

 

منبع: https://www.sleepfoundation.org/articles/how-excessive-sleep-can-affect-your-metabolism

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *