18BROD-tmagArticle

تصورات اشتباه ما درباره خواب

فکر می کنید فقط پنج یا شش ساعت چشم روی هم گذاشتن سرحال می شوید؟ احتمالا شما یکی از میلیون ها  آدمی هستید که به طور ناخواسته به خواب می روند.

تحقیقات نشان می دهد که اکثر مردم برای سرحال بودن و عملکرد مطلوب بدنشان نیاز به هفت یا هشت ساعت خواب دارند. خواب ناکافی شب می تواند سلامت شما را به خطر انداخته و حتی ممکن است طول عمر شما را کوتاه کند. از دوران کودکی تا بزرگسالی خواب ناکافی می تواند عمیقا بر حافظه، یادگیری، خلاقیت، بهره وری، ثبات احساسی و همچنین سلامت جسمی شما تأثیر گذارد.

طبق گفته متخصصان خواب در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، بدن برخی افراد به طور معنی داری تحت تاثیر خواب ناکافی قرار دارد: قلب، ریه ها و کلیه ها، اشتها، متابولیسم و کنترل وزن؛ عملکرد ایمنی و مقاومت در برابر بیماری؛ حساسیت به درد؛ زمان پاسخ؛ حالات بدن و عملکرد مغز.

به گفته Anne Germain استاد روانپزشکی دانشگاه پیتزبورگ، خواب کم، به ویژه در افراد مبتلا به استرس، عامل خطر افسردگی و سوء مصرف موادغذایی است،. افراد مبتلا به PTSD سعی می کنند ترومای خود را که باعث می شود مغز در حالت آماده به کار باشد را هنگام خواب هوشیار نگه دارند.

دکتر Germain در حال تحقیق در مورد اتفاقاتی است که در خواب روی PTSD می افتد، به امید اینکه درمان های موثرتری را برای افرادی که درجه کمتری از استرس دارند، برای رسیدن به یک خواب آرام شبانه پیدا کند.

افراد سالمند بیش از دیگران آسیب پذیر هستند. Timothy H. Monk که برنامه تحقيقات کرونوبيولوژي انسان را در دانشکده روانپزشکی دانشگاه پیتزبورگ رهبري ميکند، سرپرستي يک مطالعه پنج ساله روی فعالیت های روزانه، قدرت خواب ، واکنش استرس، عملکرد مغز و ژنتيک در سالمندان را به عهده دارد. او گفت: “سیگنال های روزانه به نسبت افزایش سن افراد قوی نمی شوند.”

او فهمیده است که بسیاری از آن دسته مشکلات  با درمان های رفتاری استاندارد برای بی خوابی مانند حفظ برنامه منظم خواب ، اجتناب از چرت زدن و کافئین در اواخر روز، تشعشعات نور، سر و صدا و حیوانات خانگی حل می شود.

نباید تعجب نکنید که سیستم های بدن افراد بی شماری می تواند بر اساس تداوم خواب کوتاه مدت شبانه آسیب ببیند. دکتر Michael J. Twery متخصص خواب در موسسه ملی بهداشت می گوید: “خواب تقریبا روی هر بافتی در بدن ما تاثیر می گذارد.”

مطالعات متعددی در ارتباط با خواب ناکافی و افزایش اضافه وزن انجام شده است. افراد شب زنده دار زمان بیشتری برای خوردن، آشامیدن و صرف میان وعده ها دارند اما سطح هورمون لپتین که وظیفه آن هشدار به مغز درباره میزان (حجم) غذای مصرف شده است، در این افراد پایین تر است، در حالی که سطح هورمون گرلین که اشتها را تحریک می کند در این افراد بالاتر است.

علاوه بر این، متابولیسم بدن زمان تغییر ریتم خواب مختل می شود؛ اگر با افزایش فعالیت ورزشی یا کاهش مصرف کالری بخواهید با این مساله مقابله کنید، این کاهش رشد می تواند تا 10 واحد اضافی را در یک سال به همراه داشته باشد.

توانایی پردازش گلوکز بدن نیز به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد که در نهایت می تواند منجر به دیابت نوع 2 شود. در یک مطالعه، انسولین و سطح قند خون مردان جوان سالم که بیش از چهار ساعت در شش شب متوالی نخوابیدند، مشابه انسولین و سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت شد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی در افرادی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند بیشتر است. حتی یک شب خواب ناکافی می تواند منجر به افزایش طولانی مدت فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا شود. خواب ناکافی می تواند همراه با کلسیفیکاسیون عروق کرونر و همچنین افزایش سطح عوامل التهابی مرتبط با بیماری قلبی باشد. (با توجه به بیماری های قلبی عروقی، خواب بیش از حد نیز ممکن است خطرناک باشد. میزان بالاتری از بیماری قلبی در زنانی که بیش از 9 ساعت در شبانه روز می خوابند، مشاهده می شود.)

Sleep-cleans-the-brain-of-toxins

خطر ابتلا به سرطان نیز ممکن است در افرادی که خواب کافی ندارند، افزایش یابد. یک مطالعه ژاپنی روی حدود 24000 زن در سن 40 تا 79 ساله نشان داد کسانی که کمتر از شش ساعت در شب خوابیده بودند، بیش از کسانی که مدت بیشتری خوابیده بودند، در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار داشتند. این افزایش خطر ممکن است ناشی از ترشح هورمون خواب ملاتونین باشد. در میان شرکت کنندگان در بررسی سلامت، دکتر Eva S. Schernhammer از دانشکده پزشکی هاروارد، ارتباطی بین سطح پایین ملاتونین و افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان پیدا کرد.

یک مطالعه روی 1240 نفر توسط محققان دانشگاه Case Western Reserve در کلیولند، افزایش خطر ابتلا به پولیپ های کولورکتال بالقوه سرطانی، در افرادی که کمتر از شش ساعت خواب شبانه داشتند را تشخیص داد.

همچنین کودکان نیز ممکن است اختلالات هورمونی ناشی از خواب ناکافی را تجربه کنند. هورمون رشد در طول خواب عمیق آزاد می شود؛ این نه تنها رشد در کودکان را تحریک می کند، بلکه باعث افزایش حجم عضلانی و ترمیم سلول ها و بافت های آسیب دیده در کودکان و بزرگسالان نیز می شود.

دکتر Vatsal G. Thakkar روانپزشك وابسته به دانشگاه نيويورك، اخيرا شواهدي را در ارتباط با عدم خواب مناسب و تشخيص اشتباه اختلال بيش فعالي كمبود توجه در كودكان بیان كرده است. در یک مطالعه، 28 درصد از کودکان مبتلا به مشکلات خواب دارای علائم اختلال هستند، در حالی که آنها اختلال واقعی نیست.

در طول خواب بدن هورمون های سلولی به نام سیتوکین ها که به مبارزه با عفونت کمک می کند را تولید می کند. بنابراين افرادی که خواب کوتاه مدت دارند، ممکن است نسبت به عفونت هاي روزمره مثل سرماخوردگي و آنفولانزا حساس باشند. در یک مطالعه روی 153 مرد و زن سالم، دکتر Sheldon Cohen و همکارانش در دانشگاه Carnegie Mellon دریافتند، افرادی که کمتر از هفت ساعت در شب خوابیده بودند نسبت به افرادی که هشت ساعت یا بیشتر ساعت خوابیده بودند، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار داشتند.

برخی اثرات مخرب خواب کم شامل اختلالات در فرآیندهای ذهنی مانند یادگیری، حافظه، قضاوت و حل مسئله می شود. در طول خواب ، مسیرهای یادگیری جدید و حافظه در مغز رمزگذاری می شوند و خواب کافی برای عملکرد بهینه این مسیرها لازم و ضروری است. افرادی که به خوبی استراحت می کنند، قادر به یادگیری یک کار هستند و به احتمال زیاد آنچه را که آموخته اند را به خاطر می سپارند. کاهش شناختی که اغلب با پیری همراه است، ممکن است بخشی از آن بخاطر خواب ناکافی باشد.

با خواب ناکافی، تفکر کند می شود، تمرکز و توجه کردن سخت تر می شود و مردم بیشتر در معرض اتخاذ تصمیمات نادرست و ریسک های ناخوشایند قرار می گیرند. همانطور که شما ممکن است حدس بزنید، این اثرات می تواند در هنگام استفاده از وسیله نقلیه موتوری یا خودرو خطرناک و فاجعه بار باشد.

در آزمون رانندگی افراد کم خواب مانند افراد مست عمل می کنند و هیچ مقدار کافئین یا هوای سرد نمی تواند اثرات بد را از بین ببرد.

در نوبت بعدی معاینه پزشکی خود، به پزشک بگویید که چقدر طول می کشد تا به خواب بروید. صادق باشید: مدت زمان خواب و کیفیت آن می تواند نشانگر سطح سلامت شما بوده و مانند فشار خون و کلسترول شما اهمیت داشته باشد.

منبع:

https://well.blogs.nytimes.com/2013/06/17/cheating-ourselves-of-sle/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *