NSF-12-N-181083854_900x560

آیا می توانید ریتم شبانه روزی خود را تغییر دهید؟

با حرکت طبیعی خورشید در مدار 24 ساعته در اطراف زمین ، ریتم شبانه روزی بدن شما دارای چرخه 24 ساعته است. در طی همین ساعات ، سطح انرژی شما چندین بار رشد می کند و کاهش می یابد و باعث می شود در بعضی از ساعات بسیار سرحال و در دیگر ساعات خواب آلود باشید. اما ریتم شبانه روزی شما در خلاء کار نمی کند – این امر توسط متغیرهایی از جمله قرار گرفتن در معرض نور و برنامه زمان غذا هدایت می شود. و این خبر خوبی است زیرا اینها عواملی هستند که می توانید آنها را تغییر دهید ، از این طریق کنترل ساعت داخلی خود را به دست می آورید.

اثر منطقه زمانی

شما احتمالاً قبلاً ریتم شبانه روزی خود را تغییر داده اید بدون اینکه حتی تلاش کنید. درباره آخرین باری که به منطقه زمانی دیگری سفر کرده اید فکر کنید. طی یک هفته یا همین حدود ، ریتم شبانه روزی شما با زمان جدید همگام می شود – شما به این دلیل در ساعتی که عادت داشتید از خواب بیدار شوید احساس خواب الودگی میکنید. البته شما احتمالا عواقب جابجا نشدن سریع ساعت داخلی بدن را تجربه کرده اید که باعث بی خوابی ، کج خلقی ، و سردرگمی برای چند روز اول خارج از کشور می شود.

جایگزین ایجاد کنید

سفر تنها دلیل ممکن برای تغییر ریتم شبانه روزی بدنتان نیست. شاید شما شغل جدیدی با ساعات کاری متفاوت داشته باشید یا در یک کلاس ورزشی قبل از کار ثبت نام کنید. برای تنظیم ساعت خواب ، بزرگترین وسیله در دسترس شما نور (یا عدم وجود آن) است. وقتی بیرون تاریک است ، مغز شما به طور طبیعی به بدن شما دستور می دهد که ملاتونین را آزاد کند ، هورمونی که باعث خواب آلودگی شما می شود. هنگامی که بیرون روشن است ، مغز شما سیگنالی را برای قطع تأمین ملاتونین ارسال می کند و باعث می شود احساس بیداری بیشتری داشته باشید. برای تغییر زودتر ریتم شبانه روزی خود ، یک ساعت قبل از خواب نور چراغ های موجود در خانه خود را کم کنید تا خود را برای خواب آماده کنید. به محض خاموش کردن زنگ هشدار ، هرچه بیشتر چراغ ها را روشن کنید تا یک صبح آفتابی روشن را شبیه سازی کنید.

راهکار های دیگر

ریتم شبانه روزی شما به خوبی به نشانه هایی پاسخ می دهد ، اما جنبه های دیگر زندگی روزانه شما نیز می تواند بر آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، زمان غذا خوردن در روز می تواند تغییر ساعت داخلی شما را سرعت بخشد یا به تأخیر بیاندازد. اگر زمان صبحانه ها ،ناهارها و شام ها را به زمان دیرتر تغییر دهید ،ممکن است این کار ساعت داخلی بدن شما را نیز به عقب برگرداند ، و این باعث میشود که خواب دیرتر طبیعی تر احساس شود. متغیر دیگر: ورزش روزانه شما. رفتن به سالن ورزشی در عصر به جای صبح می تواند ریتم شبانه روزی شما را به خوبی تغییر دهد.

هر استراتژی را دنبال می کنید ، بهترین کار برای ایجاد تغییرات در بخش های کوچک است. برنامه های خود را هر روز 15 دقیقه زودتر یا دیرتر انجام دهید تا ریتمی را که برایتان مناسب است پیدا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *