NSF_9_L_Sleepfoundation_DoesLucidDreamingAffectYourSleepQuality_Purchased_1440x600

آیا رویاها روی کیفیت خواب تأثیر می گذارند؟

کیفیت خوب خواب در زمان سلامتی و تندرستی بسیار مهم است. اما رویاهای شفاف – رویاهای بسیار واضحی که خواب بیننده آگاه است که خواب میبیند – میتواند مهیج باشد ، بنابراین طبیعی است که شما در مورد این که آیا کیفیت خواب نیز تحت تاثیر قرار میگیرد یا خیر ،کنجکاو باشید. اگرچه بیشتر مردم هر شب رویای شفاف نمیبینند ، رویاهای شفاف تقریبا رایج است : حدود 55 درصد از مردم حداقل یکبار آن را تجربه کرده اند. درباره این پدیده غیرمعمول شب و چگونگی تأثیر آن بر کیفیت خواب بیشتر بیاموزید.

آنچه در پشت رویاهای شفاف است

اگرچه هنوز علت دقیق این نوع رؤیا مشخص نشده است ، اما فاکتورهای خاصی آن ها را محتمل تر می کند. به عنوان مثال ، اگر مبتلا به حمله خواب هستید – شرایطی که باعث می شود افراد به طور ناگهانی و به سرعت در خواب عمیق قرار گیرند – احتمال دارد که شما رویای شفاف را تجربه کنید. این امر به این دلیل است که مبتلایان به حمله خواب تمایل دارند فوراً به خواب REM فرو روند ، و در این مرحله خواب رویاهای شفاف اتفاق می افتد.

چقدر روی کیفیت خواب تأثیر می گذارد

یک رویا کاملاً واقعی نیز می تواند شما را از خواب بیدار کند و بازگشت دوباره به خواب را سخت کند ، که کیفیت آن کمتر از کیفیت خواب ایده آل است. یکی دیگر از چالش های احتمالی خواب: از آنجا که افرادی که رویاهای شفاف دارند ، می دانند که در حال خواب هستند ، بسیاری از افراد تا حدودی کنترل آنچه در افکار رویایی آنها اتفاق می افتد ، دارند. این می تواند به یک تلاش آگاهانه برای کنترل و شکل دادن رویاهای فرد منجر شود ، اما رفتن به رختخواب با هدف کنترل آنچه که در طول خواب اتفاق می افتد ممکن است مخرب باشد. 

در حالی که رویاهای شفاف می تواند هیجان انگیز باشد ، ممکن است شما را از رسیدن به خواب آرامش بخش باز دارد ، به خصوص اگر بیش از حد برای حکم کردن نتیجه آن تمرکز و تلاش کنید. این می تواند به یک چرخه مشکلات تبدیل شود: کیفیت خواب ضعیف می تواند به کابوس های بیشتر منجر شود و به نوبه خود ، پیش بینی رویاهای ترسناک ممکن است شما را از خوابیدن در شب باز دارد.

تجربه خواب خود را بهبود دهید

اگرچه که شما نمی توانید نوع رویاهایی را که تجربه می کنید کنترل کنید ، می توانید برای دستیابی به بهترین خواب ممکن تلاش کنید. در ساعت مشخص به رخت خواب بروید و از خواب بیدار شوید ، در شب کافئین و الکل مصرف نکنید و یک ورزش منظم را دنبال کنید. پیاده روی ، دوچرخه سواری یا کلاس یوگا می تواند شانس استراحت شما در شب را بهبود بخشد. و به جای اینکه سعی کنید رویاهای واضح خود را کنترل کنید ، شاید بهتر تر باشد که به آنها اجازه دهید مسیر خود را طی کنند. البته اگر آن رویاها باعث تجربه خواب استرس زا می شوند ، با پزشک خود در مورد راه حل های ممکن دیگر صحبت کنید.

 

منبع: https://www.sleepfoundation.org/articles/do-lucid-dreams-affect-sleep-quality

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *