غده-تیروئید

آیا تیرویید باعث مشکلات خواب شماست؟

مشکلات خواب مانند بی خوابی می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله درد مزمن، ریفلاکس اسید و افسردگی باشد. اما آیا می دانستید که مشکل شما نیز ممکن است توسط یک غده کوچک به نام تیروئید ایجاد شود؟تیروئید مسئول تنظیم هورمون مهمی است که بدن شما را گرم نگه می دارد و کمک می کند اندامها به درستی عمل کنند. اگر تیروئید شما به درستی کار نکند، می تواند مشکالت زیادی را ایجاد کند، از جمله نحوه به خواب رفتن شما. دو نوع بیماری تیروئید وجود دارد: پرکار یا کم کار. چگونگی تاثیر غدد بر خواب شما بستگی به شرایط شما دارد.

هیپرتیروئیدی(پرکاری تیرویید)

هنگامی که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید را تولید کند، به عنوان پرکاری تیرویید شناخته می شود. این وضعیت موجب می شود تا روند کارکرد مختلف بدن به سرعت افزایش یابد و منجر به احساس سوزش و خستگی شما شود. علایم همچنین ممکن است شامل : احساس اضطراب و تپش قلب باشد که رسیدن به حالت ارامش را دشوار می کند. در نتیجه، افرادی که پرکاری تیروئید دارند ممکن است مشکلات خواب داشته باشند. هنگامی که این شرایط در ابتدا رخ می دهد ممکن است پرکاری تیرویید به عنوان یک مشکل تلقی نشود چرا که به لطف زیاد شدن متابولیسم بدن به نظر میرسد که شما انرژی بی پایان دارید. با این حال، این احساس کوتاه مدت است و با گذشت زمان، شروع به احساس خستگی می کنید.

هیپو تیروئیدی(کم کاری تیروئید)

هنگامی که غده تیروئید کم کار است و هورمون تیروئید کافی تولید نمی کند، این به عنوان کم کاری تیروئید شناخته می شود. فقدان این هورمون مهم باعث می شود تا فرآیندها در سراسر بدن کاهش یابد و شما راحت تر احساس خستگی کنید. برای افردا مبتلا به این وضعیت حتی هفت تا نه ساعت خواب خالص در شب هم میزان خستگی را تغییر نمی دهد. بعضی از افراد مبتلا به این مشکل نیز احساس می کنند که در مه و یا غبار گیر کرده اند و توانایی فکر کردن به آنها را ندارند.

خبر خوب برای بسیاری از افراد مبتلا به اختلال تیروئید این است که ، دارو می تواند به کاهش نشانه های منفی و بهبود مسائل خواب کمک کند. در صورتی که نگران هستید، به پزشک خود مراجعه کنید: یک آزمایش ساده خون می تواند تعیین کند که آیا سطح هورمون های تیروئید در بدن شما مناسب است یا نه.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *